Motivacija
Z motivacijo je vedno lažje vztrajati.
Motivacija je psihološki element, ki spodbuja organizem, da ravna v skladu s svojimi cilji, željami, potrebami in notranjo kontrolo. Nanjo lahko gledamo kot na gonilno silo, ki nas prisili, da ravnamo v skladu z nekim ciljem, ali pa to vedenje še dodatno okrepi.
Motivacija je sila, ki nas žene k delovanju proti tistemu, kar si želimo. Ko imamo določeno željo ali si postavimo posamezen cilj, smo na začetku po navadi zelo motivirani. Prav vsi pa se znajdemo na točki, ko motivacija odpeketa stran in nas pusti same z raznimi ovirami, težavami in izgovori. Zato smo poiskali nekaj odličnih nasvetov, kako lahko takrat ponovno najdemo motivacijo.
Skorajda ga ni človeka, ki se kdaj ni znašel v precepu med svojimi pričakovanji in med tistim, kar je v resnici pripravljen začeti delati v tem trenutku. Samomotivacija je v manjši meri stvar volje, saj številne študije dokazujejo, da je moč volje omejeni vir, ki ga najpogosteje porabimo že v prvi polovici dneva. Zato je pomembnejše spoznati tehnike in metode, ki bodo delovale, ko nam moč volje že precej opeša.
Imaš kdaj občutek, da se je nad tabo zgrnila nevihta in ne veš, kako naprej?
Motivacija je verjetno največji problem modernega človeka, saj nam možgani ponujajo nešteto alternativ, kaj vse bi lahko počeli namesto tistega, kar je izven naše cone udobja. Preberite 20 motivacijskih citatov, ki vas bodo vzpodbudili, da vztrajate!
Po jutru se dan pozna, pravijo. Da boš čez dan bolj motiviran, osredotočen in energičen, dodaj v svoj začetek dneva teh pet enostavnih aktivnosti.
Ali veš, da je tek v zadnjih letih postal najhitreje rastoč rekreativni šport? V resnici se temu podatku sploh ne moremo čuditi, saj se tek ponaša s številnimi odlikami, ki vplivajo na kakovost življenja.
Temna jutra, zamrznjeni pločniki, ledeni veter in temperature pod ničlo ... Razlogov, zakaj bi z največjim veseljem pozimi nehali redno teči je zagotovo veliko. Zato smo poiskali nekaj odličnih nasvetov, kako tudi pozimi ohraniti veselje do teka.
Tek je preprosta športna aktivnost, ki ne zahteva veliko opreme. Seveda je dobro, če si lahko privoščimo posebna, za tek prilagojena oblačila, a ključnega pomena je le eno - tekaški copati.
Vsaka rekreativna dejavnost povzroča izgubo telesnih tekočin. Tako je tudi pri teku, še posebej pri daljših treningih teka, kjer treniramo vzdržljivost. To se pokaže med znojenjem našega telesa, zato je potrebno poskrbeti za ustrezno hidracijo.
Tekaški trening zajema več sklopov, ki so zelo pomembni in se med seboj dopolnjujejo. Elementi, ki zajemajo trening so: pogostost treninga, količina treninga, tip treninga, intenzivnost treninga in intenzivnost odmora.
Bolečina ob strani, tik pod rebri, je zelo pogosta neprijetnost, ki se velikokrat pojavi med tekom. Zakaj nastane še ni popolnoma znano, dobro pa je poznati razloge, ki nam pomagajo bolečino omiliti, ko se ta pojavi.
Pri teku se najbolj izrazijo bolečine v kolenih, kolkih in tudi v stopalih. Najbolj poznana bolečina večine tekačev je boleče koleno. Zavedati se moramo, da ena bolečina lahko pripelje do druge in je posledica prve.
Med tekaškimi pripravami dosegamo dobro fizično pripravljenost, pridobivamo predvsem na vzdržljivosti in pri vsakem koraku razvijamo moč nog ter moč trupa. Ampak to ni dovolj. Vaje za moč je potrebno izvajati tudi kot samostojno vadbeno enoto.
Pri teku je najbolj pomembno, da razvijemo določene motorične sposobnosti: primerno vzdržljivost, moč in hitrost, kajti te sposobnosti nam bodo omogočale najbolj racionalen in varen tek.