Kibernetska varnost

Ne nasedajte spletnim goljufom,
zaščitite se pred nevarnostjo spletnih prevar

Več o spletnih prevarah

Obvestilo o nedelovanju spletnih bank

Zaradi nadgradnje bosta v soboto, 27. 4. 2024, med 18:00 in 19:00 uro nedostopni spletni banki SKB NET in PRO SKB NET. Posodobitve bomo izvedli v najkrajšem možnem času. Hvala za razumevanje. SKB d.d.



BODITE POZORNI NA POSKUSE PREVAR

Zaradi porasta spletnega nakupovanja in dejstva, da tako kupljeno blago dostavljajo v večini Pošta Slovenije in ostale dostavne službe, so ponovno na pohodu spletni goljufi, ki prek različnih kanalov pošiljajo lažna sporočila o prispelem paketu. Preverite, kako prepoznati tako prevaro in kako ravnati: https://www.skb.si/sl/aktualno/novice/bodite-pozorni-na-spletne-goljufe-2024-01-18 Bodite pozorni tudi na lažna sporočila, v katerih goljufi, ki se izdajajo za SKB banko od stranke zahtevajo vnos podatkov. V sporočilu je povezava, ki prejemnika vodi na lažno spletno stran. Prejemnikom sporočila svetujemo, da neznanih povezav ne odpirajo. Če ste v lažno spletno mesto vpisali svoje prijavne podatke (identifikacijska številka, varnostno geslo), o tem čim prej obvestite svojega osebnega bančnika ali skrbnika podjetja ali to sporočite na telefonsko številko 01 471 55 55. Ne pozabite: SKB banka ne bo od vas prek SMS sporočila, elektronske pošte ali telefona nikoli zahtevala osebnih podatkov ali prijave v elektronsko bančništvo.

Proti spletnim prevaram se borimo z namestitvijo antivirusnih programov, rednim posodabljanjem operacijskih sistemov ter ostale programske opreme. Toda antivirusni programi zlonamerne programske opreme ne zaznajo vedno, saj lahko obstajajo tudi edinstvene in preoblikovane verzije zlonamerne programske opreme. Prav zato je pomembna predvsem informiranost uporabnikov o grožnjah na spletu in načinih dodatnega zavarovanja osebnih in finančnih podatkov.

Antivirusni programi in zaščite

  • Poskrbite, da imate na računalniku nameščene zadnje varnostne popravke in antivirusni program.
  • Ne nameščajte programske opreme iz nepreverjenih virov.
  • Uporabljajte osebni požarni zid (angl. Firewall).
  • Uporabljajte ustrezen brskalnik in operacijski sistem ter poskrbite za njihove redne posodobitve. Pri opravljanju bančnih storitev na internetu je uporaba primernih brskalnikov pogoj za ustrezno stopnjo varnosti pri prenosu podatkov. Za uporabo SKB spletnega bančništva priporočamo uporabo najnovejših različic brskalnikov Microsoft Internet Explorer ali Mozilla Firefox.

Posodobitve najpogosteje uporabljanih brskalnikov:


Gesla

Pri oblikovanju gesel sledite naslednjim priporočilom:

  • Za različne sisteme/programe uporabljajte različna gesla.
  • Kompleksnost gesla se kaže v njegovi sestavi. Sestavljeno naj bo iz malih in velikih črk, števil in posebnih znakov. Izogibajte se geslom kot so imena otrok, hišnih ljubljenčkov, bližnjic na tipkovnici (123654, 789456,…), datumov rojstev, ipd.
  • Redno spreminjajte svoja gesla.
  • Znotraj brskalnika onemogočite možnost shranjevanja gesel.
  • Digitalna potrdila shranjujte na varni napravi (pametna kartica ali varen USB ključ).
  • Nikomur ne zaupajte svojih gesel.
  • Ne puščajte podatkov z gesli na vidnem mestu. Preden jih zavržete, jih uničite.
  • Osebnega gesla in identifikacijske številke oz. pametne kartice za dostop do spletne banke nikoli ne hranite skupaj in na mestih, dostopnim tretjim osebam.

Bolj kot je geslo dolgo in kompleksno, bolj varni so vaši podatki.


Varna povezava

Preverite ali je spletno mesto varno. SKB spletno bančništvo uporablja varen HTTPS protokol (angl. Hypertext Transfer Protocol Secure), ki se uporablja za izvajanje elektronskega poslovanja in transakcij.

 




Glavna razlika med HTTP in HTTPS je, da HTTP ni zavarovan pred prisluškovanjem in napadi s prestrezanjem (angl. man-in-the-middle attack), medtem ko HTTPS je, saj je komunikacija šifrirana s TLS (angl. Transport Layer Security).

Uradne povezave:


Nastavitve spletnih brskalnikov

Z uporabo varnih nastavitev spletnih brskalnikov zmanjšate verjetnost uspešnega napada.

  • Internet Explorer - Uporabljajte Filter »SmartScreen« znotraj brskalnika za zaščito pred zlonamernimi programi. Filter pripomore k zaznavi spletnih prevar (zvabljanja) ter pomaga preprečiti namestitev zlonamernih programskih kod na računalnik. Filter »SmartScreen« vklopite tako, da znotraj Internet Explorerja kliknete na zavihek Orodja/Varnost/Vklopi Filter SmartScreen. Prav tako lahko preko zavihka Varnost (Orodja/Internetne možnosti/Varnost) določite varnostni nivo za brskanje po internetu.
  • Mozzila Firefox - znotraj nastavitev vklopite opozorila za zaznavo prevar zvabljanja. Nastavitev omogočite prek zavihka Orodje/Možnosti/Varnost/E-poštne prevare.
  • Google Chrome - vklopite nastavitev za detekcijo zvabljanja in zlonamernih kod. Omenjeno lahko storite znotraj Nastavitev za Chrome,/Napredne nastavitve/Varnost/Vklopi zaščito za zvabljanje in zlonamerne programske kode.

Za varnostne nastavitve znotraj ostalih brskalnikov preverite informacije na spletnih straneh ponudnikov.


Pojavna okna (angl. pop-up windows)

Pojavnih oken oziroma pop-up oken nikoli ne zapirajte z »NO« oziroma »X«, ampak prek orodne vrstice. V orodni vrstici z desnim klikom kliknemo na zavihek pojavnega okna in izberemo zapri. S tem se izognemo zlonamerni programski opremi, ki nam jo lahko naloži pojavno okno. Napredne oblike pojavnih oken uporabniku ponudijo možnost za preklic storitve/ponudbe s klikom na NO/X, pri čemer klik sproži nalaganje zlonamerne programske opreme na uporabnikov računalnik. Za pop-up okna velja pravilo »No means Yes«.

 


Druga varnostna priporočila

  • Dostop do osebnega računalnika zaupajte samo osebam, ki jim zaupate.
  • Pozorni bodite na elektronska sporočila, ki vas napeljujejo na lažne (klonirane) spletne strani. Nikoli ne klikajte na povezave, ki vam jih pošilja neznan pošiljatelj.
  • Ne odpirajte priponk, ki vam jih pošilja neznan pošiljatelj.
  • Ko zaključite z delom v spletni banki, se odjavite. Nikoli se ne oddaljujte od računalnika medtem ko imate odprt spletni bančni račun.
  • Če med delovanjem spletne banke opazite neobičajne ekrane ali izrazito počasnejše delovanje je to lahko znak, da je na vašem računalniku nameščena zlonamerna programska oprema. V tem primeru uporaba spletne banke ni varna, dokler računalnika ne pregleda (in po potrebi odpravi težave) za to usposobljena oseba (informatik).
  • Redno spremljajte stanje na svojem osebnem računu in zgodovino transakcij. V kolikor se pojavi sum nepooblaščenih transakcij, to nemudoma sporočite Kontaktnemu centru na številko 01 471 55 55.
  • Ne uporabljajte spletne banke, če imate hkrati odprta tudi druga spletna mesta. Med obiskom spletne banke imejte v brskalniku odprt le zavihek spletnega mesta svoje banke.
  • V spletni banki SKB NET uporabite možnost nastavitve "Osebnega seznama" in "Limiti računov".
  • Varno hranite svoje identifikacijske elemente - pametne kartice ali USB ključ s kvalificiranim digitalnim potrdilom, mobilno napravo, na kateri imate nameščeno mobilno banko ter identifikacijsko kartico. Identifikacijske kartice ne puščajte na vidnem mestu.

 

 Dodatne napotke za varno uporabo spleta dobite na Varni na internetu.